W metodach NPR głównym nacisk kładzie się na rozeznanie płodności kobiety. Marginalnie traktuje się przy tym zagadnienie płodności mężczyzny. Nie jest bynajmniej tak, że NPR umniejsza męskiej roli. Ta różnica w akcentach nie wynika z niczego innego jak z różnic w budowie anatomicznej mężczyzny i kobiety.
Płodność mężczyzny, utrzymuje się stale tak długo, jak obecne w spermie plemniki są zdolne do zapłodnienia, a więc od okresu dojrzałości do późnej starości. Z różnych względów – wśród których w pierwszej kolejności należy wymienić zagęszczenie plemników w spermie – płodność dojrzałego mężczyzny może być mniejsza lub większa.
Pomijając przypadki patologiczne, trzeba więc przyjąć, że mężczyzna jest potencjalnie płodny zawsze – w każdym przypadku, gdy dojdzie do zbliżenia seksualnego z kobietą, która w danym momencie również jest płodna, może (choć nie musi) dojść do zapłodnienia.
Zupełnie inaczej wygląda kwestia kobiecej płodności, która jest zjawiskiem cyklicznym. Płodność u kobiety związana jest z uwolnieniem z jajnika komórki jajowej w procesie zwanym owulacją lub jajeczkowaniem.
Odbywa się to w cyklach o zróżnicowanej długości, zazwyczaj zbliżonej do 28 dni (jest to liczba modelowa, kobieta może mieć również względnie regularne cykle o długości znacznie krótszej lub dłuższej i nie zawsze jest to oznaką choroby). W całym cyklu tylko jedna doba jest ze strony kobiety czasem płodnym. Do tego cykliczne owulacje są ograniczone czasowo z jednej strony momentem, od którego młoda kobieta staje się dojrzała płciowo do tzw. menopauzy, czyli czasem w którym nie dojdzie już ponownie do jajeczkowania.
Wiemy zatem, że zapłodnienie możliwe jest tylko w przedziale czasu nie większym niż 24h, w którym komórka jajowa znajduje się w jajowodzie. Jeśli dodamy do tego fakt, iż żywotność plemników, które ewentualnie znajdą się wcześniej w drogach rodnych kobiety, uzależniona jest od jakości i ilości okresowo wydzielającego się śluzu z szyjki macicy, z łatwością dostrzeżemy, że jedyne zmienne w tym wzorze na zapłodnienie związane są organizmem kobiety.
W tej perspektywie nie powinno dziwić takie, a nie inne rozłożenie akcentów metody NPR na kobiety i mężczyzn. Uczciwie jednak trzeba dodać, że instruktorzy NPR często starają się o możliwie jak największy udział mężczyzn w stosowaniu metod, np. poprzez sugerowanie, aby zajęli się interpretowaniem kobiecych obserwacji.
wsytępująca u ludzi żółtaczka wirusowa przenosi się drogą kropelkową Adjupanrix cena